Sdílená ekonomika, v originálu „sharing economy“, jinak také společná spotřeba, vzájemná výměna či kolaborativní ekonomika, patří společně s konceptem smart cities k největším ekonomickým trendům 21. století a umožňuje majitelům předmětu, který využívají pouze příležitostně, aby danou věc poskytli k užívání těm, kterým se nevyplatí si předmět při jejich míře využívání či finanční situaci koupit.
Se službami, které právě na principu „sharing economy“ fungují, se v praxi můžeme setkat s rozdělením do pěti klíčových sektorů:
1. Cestování
2. Sdílená přeprava
3. Finance
4. Zaměstnanci
5. Streamovací služby a videa.
Snaha vytvářet pracovní místa, podporovat investice a financování, přilákat talenty a poskytnout pomoc pro firmy a podnikatele.
Podpora mnohostranných, efektivních, bezpečných a pohodlných dopravních systémů, které jsou propojeny s infrastrukturou informačních a komunikačních technologií a otevřených dat.
Podpora využitím moderních technologií uvnitř města k měření znečištění ovzduší, vody, světelného znečištění. Podpora instalací chytrých odpadkových košů a podzemních kontejnerů se dá docílit efektivnějšího svozu odpadu. Podpora vzdělávání v oblasti environmentální výchovy.
Podpora tendencí:
inteligentní budovy
optimalizace využití energií (minimalizace nákladů na vytápění či klimatizaci, interakce interních systémů například s informacemi o počasí)
inteligentně řízené přizpůsobitelné pouliční osvětlení
veřejná hromadná doprava
dostupnost služeb